Jak często usuwać kamień nazębny?

Nagromadzenie się kamienia nazębnego w naszej jamie ustnej to nie tylko problem natury estetycznej. Jest on także przyczyną rozmaitych chorób przyzębia, próchnicy i nieprzyjemnego zapachu z ust. Dlatego należy regularnie usuwać kamień nazębny u stomatologa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak często należy to robić.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to skutek odkładania się płytki nazębnej na powierzchni zębów. Płytkę tę tworzą resztki pokarmowe, ślina i bakterie. Z czasem płytka ta ulega utwardzeniu na skutek reakcji z obecnymi w naszej ślinie minerałami, jak wapń czy fosfor, i dochodzi wówczas do powstania kamienia nazębnego. Powstawaniu płytki nazębnej sprzyja dieta obfitująca w cukier. Każdy dentysta nam powie, że jeżeli w porę jej nie usuniemy przy pomocy szczoteczki, dojdzie do powstania kamienia, którego nie da się już usunąć samą szczoteczką.

Jak usunąć kamień z zębów?

Choć w Internecie sporo jest porad na temat naturalnego usuwania kamienia, to nie są one zbyt skuteczne. Środki takie jak, soda oczyszczona czy olejek z drzewa herbacianego,  walczą z bakteriami i mogą zapobiec dalszemu rozwojowi kamienia, ale nie są w stanie go usunąć. Można próbować usunąć kamień w zaciszu domowym przy użyciu szczoteczki ultradźwiękowej lub elektrycznej, jednak efekt będzie połowiczny. Jedyną skuteczną metodą na pozbycie się kamienia jest zabieg higienizacji przeprowadzony w gabinecie stomatologicznym. Zabieg taki, zwany skalingiem, polega na usunięciu kamienia przy pomocy profesjonalnych narzędzi, jak skaler ultradźwiękowy czy laser. Powinien on zostać przeprowadzony przez dyplomowaną higienistkę dentystyczną. Zabieg taki wykonywać należy 1-2 razy w roku, zwłaszcza gdy jesteśmy posiadaczami aparatu ortodontycznego lub też mamy tendencję do tworzenia się kamienia. Skaling jest bezbolesny, choć można w jego trakcie odczuwać pewien dyskomfort. Aby zapobiec powstawaniu kamienia w przyszłości, należy minimum dwa razy dziennie szczotkować zęby pastą z fluorem.

Wróć do bloga