Rodzaje implantów zębowych

Piękny, zdrowy uśmiech to marzenie niejednej z osób. Jednak czasami z różnych przyczyn zmuszeni jesteśmy usunąć własne zęby stałe i zdecydować się na odpowiedni rodzaj sztucznego wypełnienia. Nie chodzi tu tylko o względy wizualne, ale i zdrowotne. Braki w uzębieniu mogą prowadzić do mikro przesunięcia się zgryzu, co w konsekwencji będzie prowadzić do przesunięcia się zębów w szczęce i problemów ze zgryzem. Mimo wielu lat obecności implantów na rynku stomatologicznym, wciąż wiedza na ich temat nie jest zbyt duża. Dlatego dzisiaj podpowiemy wam, jak można przy pomocy implantów przywrócić uśmiech na twarzy pacjenta, niemalże od ręki.

Czym w ogóle są implanty?

Implantem nazywamy wszczepiany w szczękę sztuczny korzeń zęba, którego celem jest zastąpienie utraconego z różnych przyczyn korzenia naturalnego. Nowoczesna technologia stomatologiczna, pozwala na umieszczenie sztucznego zęba w kości wyrostka zębowego, czyli korona zębowa finalnie znajdować się będzie na miejscu „starego zęba”. Wielkością, barwą implanty dobierane są do naturalnych zębów pacjenta, dlatego ich wymiana jest niezwykle atrakcyjna dla pacjenta i najmniej kłopotliwa. Implanty zachowują się w szczęce zupełnie jak zęby naturalne.

Istnieją różne rodzaje implantów stomatologicznych

Do najpowszechniej stosowanych rodzajów implantów zębowych wyróżniamy:

Implanty tytanowe – których założenie nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi dla pacjenta. Jest jednak pewna istota rzecz, o której warto wspomnieć, decydując się na ten rodzaj wszczepu śródkostnego. Otóż srebrnoszary kolor tytanu wszczepianego w miejsce ubytku, może niekiedy być widoczny i lekko przeszkadzać, gdyż może dojść do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych, na których założony jest implant, co może uwydatnić odmienną kolorystykę szkliwa względem implantu. Mimo wszystko jedna z najdroższych metod wszczepiania implantów.

Implanty cyrkonowe – o wiele przyjaźniejsze dla kieszeni. To, co zaskakuje w ich przypadku, to praktycznie identyczny z kolorem naturalnym zębów stałych, kolor wszczepianego implantu. Implanty cyrkonowe zwane ceramicznymi bardzo dobrze radzą sobie z czynnikami zewnętrznymi, czy też do tego implantami ceramicznymi. Implanty cyrkonowe zwiększają estetykę tej metody uzupełniania braków w uzębieniu, ponieważ ich tekstura i kolor do złudzenia przypominają naturalną tkankę budującą zęby. Implanty cyrkonowe wykazują wysoką zgodność biologiczną z naturalną tkanką zębów, a także dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych działanie zimnych, gorących i kwaśnych potraw i posiłków.

Podział implantów ze względu czas oczekiwania „na nowy uśmiech”

Czas potrzebny na założenie implantów u każdego pacjenta może być różny. W zależności od indywidualnego stanu kośćca szczęki, schorzeń i innych wskazań do przeprowadzenia danej metody wszczepienia implantów wyróżniamy:

– implanty jednofazowe,

– implanty dwufazowe.

Różnica pomiędzy nimi jest taka, że w przypadku tych pierwszych wychodzimy z gotowymi sztucznymi zębami, w przypadku implantów dwufazowych sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. W trakcie pierwszych wizyt wszczepia się implant, który zostaje przykryty dziąsłem, następnie integruje się on z tkanką kostną i średnio po upływie kilku miesięcy mocuje się sztuczny ząb.

Odpowiednio dobierając rodzaj implantu do swojego stylu życia, zyskujemy swobodę i wolność smakowania potraw bez żadnych przeszkód.

Wróć do bloga