Na czym polega zabieg usunięcia ósemki?

Ekstrakcja ósemek, czyli zębów mądrości, to chirurgiczny zabieg wykonywany przez chirurga stomatologa. Zwykle wywołuje u pacjentów stres, a nawet strach. Tego rodzaju obawy są jednak zupełnie nieuzasadnione. Ósemki to zęby zaliczane do tzw. narządów szczątkowych, które nie spełniają żadnych istotnych funkcji, a jednocześnie mogą przysparzać wielu problemów w jamie ustnej. Sam zabieg ekstrakcji wykonywany jest w znieczuleniu, więc pacjent nie odczuwa bólu. Rekonwalescencja, podczas której można odczuwać pewien dyskomfort, zwykle ogranicza się do kilku pierwszych dni po zabiegu.

Przygotowanie do przeprowadzenia zabiegu

Lekarz stomatolog podejmuje decyzję o ekstrakcji ósemki na podstawie badań wewnątrzustnych i badań obrazowych (RTG lub tomografia komputerowa). Najczęściej decyduje o tym położenie zęba w łuku zębowym oraz jej ogólny stan. Częstym powodem usuwania zębów mądrości są zaawansowane zmiany próchnicze, które mogą zagrażać również innym zębom. Zęby mądrości bywają też źródłem różnych powikłań i problemów zdrowotnych, jak np. rozwój stanów zapalnych, owrzodzeń. Wskazaniem do ich ekstrakcji może być także rozpoczęcie leczenia ortodontycznego.

W ramach przygotowania do zabiegu lekarz musi też dokładnie ocenić warunki anatomiczne na podstawie wykonanej wcześniej diagnostyki (m.in. zdjęcie pantomograficzne). Następnie opracowywany jest plan działań, gdyż należy pamiętać, że przebieg zabiegu u różnych pacjentów może wyglądać nieco inaczej w zależności od indywidualnych warunków anatomicznych. Przykładowo, przy zębach wyrżniętych często wystarczy rozchwiać go odpowiednimi narzędziami, a następnie w całości wyjąć z zębodołu. Zęby nie do końca wyrżnięte stanowią nieco większe wyzwanie dla chirurga, który musi dokonać odpowiednich manipulacji na otaczające ząb kości i błonę śluzową.

Przebieg zabiegu ekstrakcji ósemki — najważniejsze etapy

Chirurgiczne usunięcie ósemki poprzedzone jest podaniem odpowiednio dobranego znieczulenia. Dzięki temu podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu czy niepotrzebnego dyskomfortu. Najczęściej zastosowanie znajduje znieczulenie miejscowe, w wyjątkowych przypadkach chirurg może podjąć decyzję o zastosowaniu narkozy.

Jak już zostało wspomniane powyżej, dokładne działania podczas zabiegu w dużej mierze zależą od indywidualnych uwarunkowań anatomicznych. Zwykle jednak konieczne jest nacięcie błony śluzowej i odseparowanie korzeni ósemki przy pomocy specjalnych wierteł. Następnie wykonywane jest tzw. dłutowanie, czyli rozchwianie korzeni przez zastosowanie dźwigni. W ostatnim etapie ząb może być wyjęty za pomocą kleszczy chirurgicznych.

Po przeprowadzeniu ekstrakcji lekarz zszywa dziąsło. Zwykle wystarczy do tego 6-7 szwów, które są używane po ok. 7 dniach od wykonania zabiegu.

Rekonwalescencja po chirurgicznym usunięciu ósemki

Po zabiegu ekstrakcji pacjent może odczuwać ogólny dyskomfort przez ok. 2-3 dni. W tym czasie zwykle utrzymuje się opuchlizna. Przez pierwsze 1-2 dni należy powstrzymać się od picia gorących napojów, spożywania alkoholu oraz palenia papierosów. Zaleca się też spożywanie silnie rozdrobnionych potraw. Proces gojenia rany w dużej mierze zależy pacjenta, dlatego też zawsze należy przestrzegać zaleceń stomatologa.

W przypadku bólu, który może utrzymywać się nawet do tygodnia, można zastosować łagodne środki przeciwbólowe. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać antybiotyk.

Wróć do bloga