Co zrobić kiedy ząb się złamie?

Ząb może się złamać przy gryzieniu orzechów, jabłek, skórki chleba, chipsów, cukierków. Właściwie w każdej chwili może się ukruszyć czy pęknąć. Jeśli wyleci nam plomba, jest szczególnie narażony na złamanie. Kolejnymi przyczynami pęknięcia zęba są: bruksizm, choroba okluzyjna lub zaciskanie zębów podczas snu. Pęknięcie zęba występuje również po leczeniu kanałowym – po jego przebiegu ząb często jest martwy i nieodżywiany przez miazgę, co z czasem zwiększa podatność na uszkodzenia. Nie jest to powód do paniki, ale do odwiedzenia dentysty. Ząb można odbudować różnymi sposobami. Wszystko zależy od stanu zęba i pieniędzy, jakie chcemy przeznaczyć na odbudowę zęba. Nie czekajmy, tylko niezwłocznie udajmy się do stomatologa, który w gabinecie VADENT pomoże nam od ręki. Gabinet stomatologiczny zajmuje się nie tylko odbudową zębów złamanych, ale też leczeniem i skomplikowanymi zabiegami. Jeśli będziemy już u dentysty, sprawdzi stan naszego uzębienia, żeby wyleczyć bezboleśnie zęby i zapobiec ich łamaniu. Co więcej, w ten sposób uchronimy zęby przed wyrwaniem. Wyprawa do stomatologa jest bardzo trudna, ponieważ czujemy lęk z powodu bólu. Dlatego, w sytuacji, kiedy już musimy się udać, by naprawić ząb, skorzystamy z przeglądu zębów.

Jak leczy dentysta?

Jeśli ząb nie boli, a jedynie ukruszył się w niewielkim stopniu, nie musimy się spieszyć, bo kilka dni możemy poczekać. Dentysta wygładzi lub zrobi kosmetyczną korekcję. Może też zastosować wypełnienie, koronę i licówkę. Jeśli ukruszyła się plomba, stomatolog, wstawi nowe wypełnienie. Jeśli jednak ząb złamał się lub pękł, nie zwlekajmy, by nie doprowadzić do dalszych uszkodzeń. Całkiem możliwe, że konieczne będzie leczenie kanałowe, a w ostateczności, nawet usunięcie zęba. Kiedy złamanie, bądź pęknięcie dotyczy szkliwa i zębiny, najlepszym rozwiązaniem jest korona. Złamania czy pęknięcia mogą być niewidoczne, nawet na zdjęciu RTG., za to pojawiają się objawy: ból przy jedzeniu, nadwrażliwość na zimne i gorące płyny, czy samo powietrze. Ból sam nie zniknie, ale będzie stawał się coraz mocniejszy.

Czy złamany ząb można naprawić?

Jeśli mamy dobry korzeń, dentysta odbuduje ząb. Umieści w nim wkład koronowo-korzeniowy, na niego nałoży koronę protetyczną. Jeśli natomiast jest problem z korzeniem, który można uratować, a ząb nie jest leczony kanałowo, dentysta je zastosuje. Kiedy ząb jest bardzo głęboko złamany, można wyciąć dziąsło lub kawałek kości, albo wyciągnąć złamany korzeń. Najtrudniejszą sytuacją jest złamanie zęba, poniżej linii dziąsła. Mając lukę, musimy ją jak najszybciej wypełnić, by uniknąć przesuwania się zębów i problemów stawowo-skroniowo-żuchwowych. Chcąc zapobiec dalszym problemom, gabinet stomatologiczny Vadent stosuje się kilka rozwiązań, takich jak: implanty zębów, czyli sztuczne korzenie z tytanu;   reimplantację utraconego zęba, przechowywaliśmy go w odpowiednich warunkach i jest w ustach, w nienaruszonym stanie, by móc go ponownie połączyć z kością lub mostek na zdrowych zębach, co jest najtańszym rozwiązaniem, za to musimy liczyć się z trwałym zniszczeniem szkliwa na zębach. Dentysta z pewnością zaproponuje rozwiązanie, które będzie dla nas najlepsze, choć niekoniecznie kosztowne.

Wróć do bloga