Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to jedna z bardziej popularnych usług wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Na czym dokładnie ona polega, a także kiedy jej wykonanie jest niezbędne?

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na usuwaniu z zębów tkanek, które zostały uszkodzone chorobowe. Następnie na zabezpieczaniu powstałej w tej sposób przestrzeni dzięki specjalnemu, bezpiecznemu materiałowi. Co istotne, obecnie w gabinetach stomatologicznych jest sprzęt, dzięki któremu leczenie kanałowe zębów ma bardzo wysoką skuteczność mogącą sięgać nawet 95 proc.

Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe zęba?

Istnieje wiele wskazań do przeprowadzania takiego zabiegu. Najczęstsze z nich to:

  • próchnica wtórna,
  • złamanie korony zęba,
  • zapalenie miazgi zębowej,
  • martwica miazgi.

Tak naprawdę często jest to jedyna metoda, aby utrzymać naturalnego zęba w sytuacji, gdy wystąpiły znaczne ubytki spowodowane próchnicą.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania leczenia kanałowego?

Okazuje się, że taki zabieg nie zawsze jest wskazany. Nie jest wykonywany przede wszystkim wtedy, gdy u pacjenta pojawił się bardzo duży ubytek próchniczy oraz uszkodzenie korzenia zębowego. Przeciwwskazaniem są także choroby z grupy ryzyka, które trzeba omówić z dentystą jeszcze podczas badania wstępnego.

Czy leczenie kanałowe boli?

Pacjenci często obawiają się doświadczeń bólowych związanych z leczeniem kanałowym. Okazuje się jednak, że pacjent nie powinien odczuwać bólu podczas takiego leczenia. Dentysta znieczula bowiem ząb oraz tkankę wokół, co ma zapewnić maksymalny komfort podczas całej procedury. Natomiast po zabiegu może pojawić się pewien dyskomfort, który najczęściej łagodzi się preparatami aptecznymi dostępnymi bez recepty.

Jak widać leczenie kanałowe to często po prostu ostatnia deska ratunku, aby uratować własnego zęba i uniknąć implantu. Nie warto więc się go obawiać i gdy istnieje taka potrzeba, koniecznie umówić się na konsultację dentystyczną, która pozwoli na ocenę uzębienia i zakwalifikowanie do procedury.

Wróć do bloga