Zastosowanie mikroskopu w leczeniu kanałowym

Leczenie dentystyczne wymaga niesamowitej precyzji, dlatego tak ważne są wszystkie narzędzia, które pomagają uzyskać jak największą dokładność wykonywanej pracy. Jednym z nich jest mikroskop pozwalający na odkrycie kanałów zębowych podczas leczenia kanałowego zwanego również leczeniem endodontycznym. Na czym polega ten zabieg i czym różni się metoda mikroskopowa od tradycyjnych sposobów leczenia kanałowego?

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe stosowane jest w przypadku poważnych zapaleń i infekcji w miazdze zęba. Są one efektem złamania korony lub pęknięcia zęba, wielokrotnego leczenia, chorób miazgi i głębokich ubytków próchnicowych. Do leczenia endodontycznego wykorzystywane jest miejscowe znieczulenie, co ogranicza odczucie bólu przez pacjentów. Aby usunąć martwą lub zmienioną stanem zapalnym miazgę zębową, stomatolodzy muszą najpierw odsłonić wszystkie kanały korzeniowe. Do niedawna odnajdywanie ich możliwe było jedynie przy użyciu mini lusterek i lup dentystycznych. Wymagało to od dentystów nie lada wysiłku, gdyż komora zęba trzonowego mierzy jedynie 3-4 mm, a mieści się w niej kilka kanałów korzeniowych o przekroju jedynie ułamków milimetra.  Dziś zabieg ten odbywa się przy użyciu mikroskopu dentystycznego, który zapewnia większą precyzję i skuteczność leczenia. Po odnalezieniu kanałów zębowych usuwana jest z nich miazga kanałowa oraz toksyny zgromadzone w kanalikach zębinowych. Następnie endodonta przygotowuje odpowiednio kanał, osusza go i wypełnia odpowiednimi środkami dentystycznymi.

Mikroskop w leczeniu kanałowym

Dzięki zastosowaniu mikroskopu w leczeniu kanałowym, pacjenci mogą zapomnieć o bólu, opuchliźnie i wielokrotnych, długich wizytach u dentysty. Przewaga tego sprzętu nad lupą dentystyczną polega na większej precyzji w odkrywaniu kanałów zębowych i ich leczeniu. Ta metoda sprawdza się przede wszystkim w przypadku odsłaniania zakrzywionych, wąskich i zrośniętych kanałów oraz ich bocznych odnóg. Powierzchnia komory zostaje prawidłowo rozjaśniona, co pozwala zajrzeć do wnętrza kanałów zębowych, ocenić ich kształt, długość oraz występujące przeszkody. Taki proces daje większą gwarancję całkowitego oczyszczenia z zainfekowanej miazgi, prawidłowego zaleczenia chorego zęba oraz pozwala na uniknięcie komplikacji i uzyskanie trwałego efektu bez powikłań w przyszłości.

Wróć do bloga