Czym zajmuje się lekarz stomatolog?

Stomatologią nazywamy dział medycyny zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem wszystkich chorób związanych z uzębieniem, przyzębiem, językiem, błoną śluzową, tkankami jamy ustnej oraz stawem skroniowo – żuchwowym. Stomatologiem może zostać każdy, kto ukończył pięcioletnie studia magisterskie na kierunku lekarsko – dentystycznym, odbył staż podyplomowy oraz zdał lekarsko – dentystyczny egzamin końcowy. Na czym polega praca stomatologa?

Specjalności stomatologiczne

Stomatologia jest bardzo szerokim działem medycyny, który obejmuje wiele specjalności. Należą do nich m.in: stomatologia zachowawcza, dziecięca, endodoncja, chirurgia stomatologiczna i szczękowo – twarzowa, ortodoncja, protetyka stomatologiczna i periodontologia. Najpopularniejsze zabiegi dentystyczne, takie jak leczenie próchnicy czy chorej tkanki zęba, to obszar stomatologii zachowawczej. Stomatolog dziecięcy zajmuje się z kolei leczeniem zębów mlecznych i stałych u najmłodszych pacjentów oraz uczy dzieci, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Endodoncja obejmuje zabiegi na zębach z chorą miazgą zębową, czyli leczenie kanałowe. Polega ono za oczyszczeniu zainfekowanych kanałów zębowych, wypełnieniu ich pastą stomatologiczną oraz założeniu wypełnienia. Dentyści o specjalności chirurgicznej zajmują się głównie leczeniem ropni, zmian zapalnych, złamań, nowotworów w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki oraz usuwaniem zębów mądrości i torbieli. Lekarz ortodonta zapobiega występowaniu wad zgryzu, protetyk odtwarza ubytki w uzębieniu, a periodontolog leczy choroby przyzębia, błony śluzowej i jamy ustnej.

Wizyta u stomatologa

Do gabinetu dentystycznego zazwyczaj przychodzą pacjenci skarżący się na ból zęba, nadwrażliwość czy zmiany w jamie ustnej. Lekarz stomatolog przeprowadza najpierw wywiad lekarski, a następnie przechodzi do oceny stanu uzębienia oraz wykonuje zdjęcia RTG, które dają dokładny obraz wszystkich zębów i pozwalają na zlokalizowanie źródła bólu oraz podjęcie stosownego leczenia. Niektóre dolegliwości jamy ustnej mogą być wyleczone podczas jednej wizyty.  Poważniejsze choroby, zapalenia, nowotwory czy głębokie ubytki w zębach, w zależności od stopnia zaawansowania wymagają zazwyczaj specjalistycznej i kilkustopniowej terapii. Ponadto dentyści zajmują się również badaniami i zabiegami profilaktycznymi, takimi jak: piaskowanie, fluoryzacja czy lakowanie, dlatego tak ważne są regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym. Wizyty kontrolne powinny odbywać się dwa razy do roku. Taka częstotliwość spotkań ze stomatologiem pozwoli pacjentom na regularne monitorowanie swojego stanu zdrowia oraz wykrycie ewentualnych ubytków czy choroby zębów i jamy ustnej w początkowym stadium.

Wróć do bloga