Na czym polega plastyka wędzidełek?

Plastyka wędzidełka wargi górnej oraz języka to często wykonywane zabiegi w stomatologii. Osoby, u których istnieją wskazania do ich wykonania, mogą mieć związane z nimi obawy, obejmujące ból i problemy z gojeniem się rany. Nie należy się jednak bać tego zabiegu, zwłaszcza kiedy wykonuje się go z pomocą lasera. Na czym wobec tego polega taki zabieg?

Czym są wędzidełka wargi i języka?

W obrębie jamy ustnej wyróżniamy kilka rodzajów wędzidełek: wędzidełko wargi górnej i dolnej oraz wędzidełko języka. Są to struktury tkankowe będące fałdem błony śluzowej. W przypadku wargi łączą ją z powierzchnią wyrostka zębodołowego szczęki, a w przypadku języka – dolną jego powierzchnię z dnem jamy ustnej. Istnieją sytuacje, kiedy błona ta jest przerośnięta lub skrócona. Przerośnięte wędzidełko wargi górnej może utrudniać zabiegi pielęgnacyjne w jamie ustnej, a nawet powodować problemy ze zgryzem. Skrócone wędzidełko języka może natomiast wpływać na ruchomość języka, a co za tym idzie utrudniać żucie pokarmu, połykanie i prawidłową mowę. Dlatego ważne jest, aby nie zwlekać z plastyką wędzidełka.

Jak wykonuje się plastykę wędzidełek?

W przypadku plastyki wędzidełek polecaną metodą jest tutaj laserowe podcinanie wędzidełka wargi i języka. Zabieg jest przeprowadzany za pomocą lasera diodowego, w znieczuleniu komputerowym i trwa kilka minut. W przeciwieństwie do zabiegu chirurgicznego zabieg taki nie wymaga założenia szwów, a do tego jest zupełnie bezbolesny i bezkrwawy. Podcięcie wędzidełka języka można wykonać już u niemowląt, jeśli przeszkadza ono dziecku w prawidłowym ssaniu piersi matki. Natomiast podcięcie wędzidełka wargi górnej można przeprowadzić już po ukończeniu 7 roku życia, a więc po wyrżnięciu się górnych siekaczy. Dzięki technice laserowej zabieg taki jest wyjątkowo komfortowy nawet dla najmłodszych pacjentów.

Wróć do bloga