Kiedy iść z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa?

Pierwsza wizyta u stomatologa to wydarzenie, które może wzbudzić ciekawość i zainteresowanie dziecka, lub wręcz przeciwnie – zrazić malucha do gabinetu dentystycznego, co będzie skutkować narastającym lękiem i niechęcią wobec wymaganych przeglądów jamy ustnej. Warto zadbać o to, by odpowiednio przygotować się do takiej wizyty, gdyż stopniowe budowanie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa sprawi, że dziecko w przyszłości nie będzie obawiać się dentysty, a gdy pojawi się jakiś problem z ząbkami, uda się na leczenie z przeświadczeniem, że nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo. Kiedy warto udać się z pociechą na pierwszą wizytę do gabinetu dentystycznego? W dzisiejszym artykule odpowiadamy na to często pojawiające się pytanie.

Kiedy umówić dziecko na pierwszą wizytę? Jaki jest jej przebieg?

Pierwsza wizyta u dentysty powinna zostać przeprowadzona jeszcze przez ząbkowaniem malucha – ma to miejsce zazwyczaj przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka. Lekarz stomatolog podpowie, w jaki sposób dbać o zdrowie jamy ustnej, co przekłada się na jakość stałego uzębienia. Rodzice dowiadują się, jak istotne jest szczotkowanie zębów, pozna polecane produkty wspierające utrzymanie odpowiedniej higieny. Kolejna spotkanie w gabinecie stomatologicznym, nazywane wizytą adaptacyjną, powinno odbyć się pomiędzy 2 a 3 rokiem życia. Dentysta dokonuje przeglądu uzębienia, wskazuje na ewentualnie niedociągnięcia oraz pomaga wdrożyć metody poprawiające stan zdrowia jamy ustnej dziecka. Warto pamiętać, że troska o zęby mleczne dziecka to inwestycja na przyszłość.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dentysty?

Rodzice, chcąc zapewnić dziecku odpowiednią opiekę stomatologiczną, powinni zwrócić uwagę na to, jaki gabinet ma stosunek do wizyt z maluchami. Zalecamy poszukać dentysty, który zajmuje się leczeniem dzieci, gdyż jest to gwarancja właściwego podejścia do młodego pacjenta. Lekarz stomatolog powinien cechować się cierpliwością, życzliwym usposobieniem, a także wyrozumiałością, gdy w jego gabinecie pojawi się brzdąc początkowo niechętny do pokazywania swoich ząbków. Wskazówki te pomogą uniknąć nieprzyjemnych wizyt, które kończą się płaczem i narastającym stresem przed kolejną wizytą u dentysty.

Wróć do bloga