Kiedy implanty są koniecznością?

Braki zębowe to problem, który dotyka sporą część populacji. Nie tylko powodują one dyskomfort natury estetycznej, lecz także wpływają na dynamikę zgryzu,  mogąc powodować przemieszczanie się innych zębów oraz zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Na szczęście obecnie istnieje wiele metod, dzięki którym można takie braki uzupełnić, a jedną z nich jest możliwość wszczepienia implantów.

Jak uzupełnić braki zębowe?

Istnieją rozmaite przyczyny utraty zębów, z których najważniejsze to:

  • ekstrakcje zębów, których nie można uratować przy pomocy leczenia kanałowego,
  • paradontoza,
  • choroby, w tym serca i autoimmunologiczne,
  • urazy mechaniczne w obrębie szczeki i żuchwy.

O tyle o ile ekstrakcje ósemek nie będą powodowały konieczności uzupełnienia braków uzębienia, o tyle przy utracie innych zębów takie uzupełnienia będą wskazane. Podobnie będzie w przypadku paradontozy, która jest podstępną chorobą atakującą dziąsła i powodującą rozchwianie i utratę zębów. W takich przypadkach stomatolog może zalecić nam ruchome protezy lub implanty, które są niczym innym, jak sztucznymi zamiennikami korzeni zębów, które wszczepia się w kość szczęki pacjenta w miejscu braków zębowych.

Szczególny problem stanowi bezzębie, które polega na całkowitym braku zębów. Może on być skutkiem paradontozy lub innych ww. czynników. O tyle, o ile w przypadku pojedynczych braków zębowych można próbować uzupełnić je przy pomocy ruchomej protezy, o tyle bezzębie jest sytuacją, w której najlepiej sprawdzi się leczenie implantologiczne z elementami leczenia protetycznego, takiego jak protezy czy mosty. W przypadku całkowitego braku zębów stomatolog może zaproponować pacjentowi wstawienie czterech implantów, na których następnie zostanie zamocowany most ( tzw. All-on-4).

Warto pamiętać, że ruchome protezy mogą powodować dyskomfort, mają tendencję do przemieszczania się  oraz nie zapewniają pełnej swobody żucia, jaką zapewniają implanty, które są wygodnym i trwałym rozwiązaniem problemu braków zębowych.

Wróć do bloga