Jak odbudować koronę zęba?

Istnieje wiele sytuacji, które mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia lub zniszczenia korony zęba, takich jak: głęboka i rozległa próchnica, zastosowanie leczenia kanałowego, a także urazy mechaniczne. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje szeroki wybór metod prowadzących do odbudowy zęba, o czym dowiesz się z tego artykułu.

Jakie metody stosuje się w przypadku odbudowy korony zęba?

Zaawansowana i rozległa próchnica może prowadzić do konieczności odbudowy korony zęba przy pomocy specjalnego kompozytu. Metoda ta, zwana bonding, polega na wypełnieniu ubytków w zębie przy pomocy specjalnej żywicy. Jest to nieinwazyjny i prosty sposób odbudowy zęba, możliwy do przeprowadzenia także w przypadku zębów po leczeniu kanałowym, które są z zasady kruche i podatne na uszkodzenia. Jeżeli jednak korzeń przeleczonego kanałowo zęba jest słaby, to wówczas należy wykonać odbudowę kompozytową na włóknie szklanym, które jest jednym z najtrwalszych materiałów w stomatologii. Dentysta wprowadza włókno szklane do kanału zębowego, dzięki czemu ząb zachowuje swoją stabilność.

W przypadku gdy korzeń zęba jest w dobrym stanie, ale jego korona uległa ukruszeniu, np. na skutek urazu mechanicznego, można zastosować licówki. Licówki, czyli porcelanowe nakładki przyklejane na powierzchni zębów stosuje się zarówno w celach estetycznych, aby nadać zębom atrakcyjniejszego wyglądu, jak również w przypadku, kiedy doszło do ukruszenia zęba, lecz zachowana jest jego większa część.

Gdy natomiast korona zęba uległa poważnemu zniszczeniu, można zastosować koronę porcelanową. Korony najczęściej stosuje się w przypadku martwych zębów. Korona taka, w przeciwieństwie do licówki, otacza ząb z każdej strony i zabezpiecza go przed próchnicą. W niektórych przypadkach przed zamocowaniem korony stomatolog musi umieścić w zębie wkład koronowo-korzeniowy. Zarówno licówki, jak i korony wykonane z porcelany odznaczają się wysoką trwałością i estetyką i z reguły mogą nam służyć od 8 do 15 lat.

Wróć do bloga